Ce consecinte ma asteapta?

23 mai 2023 170

Buna ziua. Am un credit luat de la o companie nebancara si nu am achitat ratele de cateva luni. Creditorul a desfacut contractul si cere sa sting integral datoria. Ma suna executorul si imi spune ca consecintile vor fi urate si ca se vor deplasa la domiciliu. Spuneti-mi, va rog, la ce sa ma astept. Ce consecinte ma asteapta? Au dreptul sa-mi ia bunurile sau sa ma aresteze? I-am rugat sa ma mai astepte putin pana primeste sotul salariul, dar nu doresc sa discute.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Lucia.
Pentru datorii nu arestează pe nimeni.
Dacă cazul dumneavoastră a ajuns la executor, acesta poate să aplice sechestru pe bunurile dumneavoastră.
Ca consecință va trebui să achitați datoria și cheltuielile de executare care vor fi de 10% din suma datorată - onorariul executorului și deja taxele și spezele de... mai detaliat executare care pot ajunge de la căteva sute pînă la cîteva mii de lei în dependență de procedurile întreprinse de executor.

24 mai 2023