Ce consecinte pot sa am daca nu achit creditul, mai ales daca am primit alta cetatenie?

19 iunie 2019 128

Am luat credite de la mai multe companii, am achitat termene diferite, insa acum de 3 luni nu am avut posibilitatea de a achita si a crescut o suma mare. Am mers la ei pentru a face un nou regim de achitare, insa doar la una din ele mi s-a aprobat, insa la altele nu! Acum am primit cetatenie in alta tara si trebuie sa ma dezic de a Moldovei! Care ar fi consecintele cand ma intorc? Apropo, bunuri nu am inregistrate pe mine!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Stimate D-le Anatolie,
Creditorul va fi în drept să solicite recunoașterea și executarea hotărârii judecătorești în statul a cărui cetățenie a fost dobândită.
De asemenea, pentru eschivarea de la executarea unei hotărâri judecătorești benevol atrage posibilitatea angajării răspunderii penale a Dvs, după ce veți fi mai întâi atras la răspundere... mai detaliat contravenţională.

Rocomandare: Achitați datoriile.

20 iunie 2019