Ce consecinte pot urma daca nu ma prezint la sentinta de judecata?

6 aprilie 2022 74

Buna ziua. Sunt invinuit de savarsirea infractiunii prevazute de art.190 CP (Escrocherie) si am judecata peste o luna, dar trebuie sa plec urgent la munca peste hotare. Poate sora mea sa-mi reprezinte interesele la judecata in locul meu? Si daca nu, ce urmari pot fi in caz ca nu ma prezint la judecata?

Jurist comments 3

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,
Referitor la reprezentarea intereselor, Dvs puteţi fi reprezentat doar de către un avocat licenţiat.
Neprezentarea nemotivată în instanţa de judecată la judecarea cauzei atrage după sine posibilitatea înaintării de către procuror a unui demers cu privire la anunţarea în căutare a Dvs., respectiv instanţa este în drept să dispună anunţarea... mai detaliat în căutare. Încheierea privind anunţarea inculpatului în căutare se execută de către organele afacerilor interne.
Sau în alte cazuri instanţa poate decide asupra judecării cauzei şi în lipsa Dvs., cazurile fiind indicate expres în codul de procedură penală art. 321.

6 aprilie 2022
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Primordial este să vă angajați un avocat să vă apere interesele în instanța de judecată, totodata, vă sugerez să depuneți o cerere de amânare a examinării cauzei pentru o altă dată cu indicarea motivelor Dvs și perioada cât veți absenta.

În cazul neprezentării Dvs nemotivate sau eschivare riscați pe lângă... mai detaliat darea în Căutare să fiți supuși măsurii preventive sub formă de arest sau interdicția de a nu părăsi țara pentru ca să fie asigurata în așa mod prezenta Dvs la examinarea cauze.

Într-o cauză penală urmează să manifestați prudență si seriozitate deoarece consecințele pot fi grave.

7 aprilie 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Riscați să fiți aduși forțat, reținut și arestat dacă lipsiți nemotivat și mai ales dacă nu anunțați despre solicitarea de a amâna examinarea cauzei cu motive serioase. Exemplu de motiv serios: vaccinarea Covid-19 programată peste hotarele țării cu prezentarea dovezii confirmative anexate la cerere.

Regula generală e că eunteți obligat să... mai detaliat vă prezentați la toate ședințele până la finalizarea examinării cauzei penale.

11 aprilie 2022