Ce consecinte vor fi? Si cum sa scap usor?

9 februarie 2018 41

Buna ziua.Problema e ca jucam un joc de noroc numit seca si la un moment dat un jucator mi-a luat banii de pe masa din motiv ca eu am cistigat si el vrea sa le mai imparta odata, pentru ca nu-i corect. A luat banii si nu mi i-a dat. Am sunat la politie, am fost la sector si am scris explicatie si a zis ca amenda e de 2.500 pina la 5.000 lei si ca ne da afara din scoala, totul sa intimplat in camin.
Ce ar putea fi grav?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Prevederile din Codul Contraventional aplicabile:

Articolul 356. Jocurile de noroc şi ghicitul
în locuri publice
(1) Desfăşurarea jocurilor... mai detaliat de noroc neautorizate
se sancţionează cu amendă de la 50 la 100 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.

Codul educatiei prevede:
Articolul 137. Obligaţiile elevilor şi studenţilor
(1) Elevii şi studenţii au următoarele obligaţii:
a) să respecte regulamentele instituţiilor de învăţămînt în care învaţă;
b) să manifeste un comportament civilizat, să respecte normele de convieţuire în comunitatea academică, să păstreze bunurile din patrimoniul instituţiei de învăţămînt.
(2) Elevii au obligaţia să frecventeze învăţămîntul obligatoriu şi să însuşească materiile prevăzute de programele de studii.
(3) Elevii şi studenţii care încalcă prevederile actelor normative în vigoare şi/sau ale actelor interne ale instituţiilor de învăţămînt sînt pasibili de sancţionare, în funcţie de gravitatea faptei, conform actelor interne ale instituţiilor de îmvăţămînt, pînă la exmatriculare. Elevii din învăţămîntul obligatoriu nu pot fi exmatriculaţi. (pina la clasele gimnaziale)

Urmeaza sa verificati Regulamentul Institutiei de invatamint in care va faceti studiile. Unele institutii respecta cu strictete regulile, indeosebi respectarea ordinei publice si bunelor moravuri in caminele studentesti.

12 februarie 2018