Ce documente trebuie pentru a face procura pe copiii?

29 mai 2019 42

Ce documente trebuie pentru a face procura pe copiii? Si daca trebuie sa fie prezenti ambii parintii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Aveți în vedere declarație pentru circulația copilului peste hotare?
Declarația întocmită În țară e de ajuns buletinul de identitate, peste hotar e nevoie de pașaport.
Declarația e personală, pentru plecarea minorului peste hotar pe termen de pînă la 3 luni e de ajuns un părinte.
Dacă copilul se stabilește cu traiul permanent... mai detaliat peste hotar, e nevoie de acord celui de al doilea părinte.

29 mai 2019