Ce documente trebuie sa facem acum ca sa luam partea din casa lasata de tata care a decedat

24 decembrie 2018 52

Buna.Tatal meu a decedat in anul 2006, noi suntem 3 copii, nu a existat vreun testament. Pana in prezent nu am facut actele pe casa. Ce documente trebuie sa facem acum ca sa ne luam fiecare partea lui? Ajutati-ne, va rog!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs ați pierdut dreptul de a accepta moștenirea deoarece ea se acceptă in termen de 6 luni de la decesul defunctului.

Astfel inițial urmeazat sa vă adresați în instanță pentru a fi repuși in termeni de a accepta moștenirea și de a aduce pe masa judecătorului motive întemeiate de ce... mai detaliat nu ați acceptato in termen pentru a vă fi satisfăcută și acceptată acțiunea, după care cu hotărîrea dată va adresați la notar pentru deschiderea procedurii succesorale.

24 decembrie 2018