Ce drepturi am?

31 iulie 2018 55

Buna ziua! Eu m-am imbolnavit grav in timpul concediului de maternitate. Am solicitat sa fiu angajata in campul muncii, pentru a beneficia de buletin medical; la lucru mi s-a zis ca eu si asa sunt angajata si oricum imi vor achita buletinul de boala. Am trimis buletine medicale la serviciu timp de 3 luni si ulterior am fost sunata si mi s-a zis ca CNAS cere banii inapoi, fiindca eu primesc indemnizatia copilului si nu am dreptul la buletin. Peste 2 saptamiini copilul implineste 3 ani si eu inca urmez tratamentul. Medicul mi-a zis ca urmeaza tratament medicat inca cel putin 8 luni si nu sunt apta de munca. Ce sa fac acum? Sa mi se deschida buletin medical? Dar cu celelalte buletine cum ramane?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Aurora.

Într-adevăr, nu ați avut dreptul la indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă sau la indemnizaţie pentru prevenirea îmbolnăvirilor în perioada în care v-ați aflat în concediul pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani.

Aceasta rezultă din prevederile art. 12, alin. (3) din Legea privind indemnizaţiile pentru incapacitate... mai detaliat temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale, care avea următorul conținut: “Nu se acordă indemnizaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a), b) şi g) şi art. 15 alin. (1) lit. a) în perioada în care asiguratul se află în concediul pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani. Norma dată nu se aplică persoanelor care îşi reiau activitatea în condiţiile timpului de muncă parţial, cu retribuirea muncii în proporție de până la 0,5 din salariul de funcţie/tarifar stabilit conform sistemului tarifar de salarizare ori în mărimea salariului cuvenit pentru timpul efectiv lucrat în limitele a 0,5 din durata programului de muncă în cazul salarizării conform sistemelor netarifare, la fiecare dintre unităţi”.

Totuși, lucrurile s-au schimbat odată cu modificarea respectivului alineat care, începând cu 1 iulie 2019, are următorul conținut: “Nu se acordă indemnizaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a), b) şi g) şi art. 15 alin. (1) lit. a) în perioada în care asiguratul se află în concediul pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani. Norma dată nu se aplică persoanelor care îşi reiau activitatea de muncă.”

Vedeți art. 12, alin. (3) din această Lege: http://www.legis.md/cautare/rezultate/115077

Prin urmare, la momentul în care ați postat această întrebare, nu ați avut dreptul la indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă sau la indemnizaţie pentru prevenirea îmbolnăvirilor în perioada în care vă aflați în concediul pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani.

5 noiembrie 2019