Ce drepturi am la casa parinteasca

10 august 2017 173

Am 27 ani si am doi copii. Traiesc cu familia la parintii mei. Traiesc aici pentru a o ajuta pe mama, tatal este alcoolic, mereu ne ameninta cu vorbe urite si ca va da foc la casa. Nu stiu ce sa fac. Pina ce nu am unde sa ma duc cu copii. Dati-mi un sfat va rog.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna seara Parascovia,

La casa părintească nu puteți pretinde atâta timp cât proprietar este unul din părinții dvs..

Totuși pentru un trai liniștit, mama dvs poate solicita APLICAREA MĂSURILOR DE PROTECŢIE
ÎN CAZURILE DE VIOLENŢĂ ÎN FAMILIE,adică ordonanță de protecție, procedura fiind prevăzută la Articolul 318/1 - Articolul 318/6.

Cererea privind aplicarea măsurilor de... mai detaliat protecţie se depune la instanţa judecătorească competentă de la domiciliul sau locul de aflare a victimei sau a agresorului, de la locul unde victima a solicitat asistenţă sau de la locul unde a avut loc actul de violenţă.

11 august 2017