Ce drepturi am la casa parinteasca?

4 martie 2018 799

Buna ziua. As vrea sa aflu daca am ceva drepturi asupra casei parintesti. Parintii sunt divortati, tata locuieste aparte, iar mama ba vine, ba se duce. Sunt 5 ani de cand ingrijesc casa, de jumate de an aici locuim eu cu sotul si copilul minor, sora cu copil minor si mama cu doi copii minori din alta casatorie. Vreau sa stiu drepturile mele, daca mama ma poate evacua din casa. Proprietari sunt ambii parinti. Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dumneavoastră nu deține nici un drept asupra casei atîta timp cît proprietari sunt părinții și aceasta valorifica dreptul exclusiv.

4 martie 2018