Ce drepturi au copii care nu sunt concepuți în căsătorie legală?

28 iulie 2020 15

Tatăl copiilor mei a fost căsătorit și de pe timpul acelei căsătorii are mai multe bunuri pe numele lui. In acea căsătorie are doi copii. Trăim împreună de cinci ani și avem doi copii care poarta numele lui, dar nu suntem căsătoriți. Ce drepturi au copii mei la bunurile lui? Cum se împart bunurile, in caz ca el decedeaza?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
copii au drepturi in calitate de urmași, dumneavoastră insă nu aveți nici un drept, doar cu condiția daca nu sunteți coproprietară a unui bun procurat în acest rastimp.

29 iulie 2020
Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Ana,

Conform Art. 57(3) din Codul Familiei, copilul nu are drept de proprietate asupra bunurilor părinţilor, iar părinţii - asupra bunurilor copiilor, excepţie făcând dreptul la moştenire şi dreptul la întreţinere. Mai mult, Art. 2178(4) din Codul Civil adaugă că copiii defunctului moștenesc în cote succesorale egale. Respectiv, în... mai detaliat caz de deces copiii dvs comuni vor avea aceleași drepturi la moștenire ca și copiii din prima căsătorie.

Mult succes!

29 iulie 2020