Ce drepturi avem?

3 februarie 2019 34

Bună ziua. Suntem proprietari ai unui fost cămin cu 2 nivele, vreo 10 apartamente in total. Deja toți au privatizat locuințele lor, dar nu avem asociație. Întreprinderea care ne gestionează casa doreşte să vandă unei firme de construcții teritoriul lor care e vecin cu blocul nostru de locuit. Şi doresc sa ne propună alta locuință ca pe a noastră să o vândă firmei care doreşte mai mult teren. Au ei dreptul să ne alunge dacă noi locatarii nu dorim?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Victoria,

Nimeni nu are dreptul să vă alunge din propria locuință odată ce sunteți proprietara acesteia.
Terenul pe care se află blocul se află în gestiunea autoritățiii publice locale probabil.
Mergeți la Oficiul cadastral și solicitați informație cu privire la terenul pe care se afla blocul, inclusiv terenul adiacent.
Doar în cazul... mai detaliat în care acea societate va procura marea majoritate a apartamentelor, această societate va putea solicita cumpărarea bunurilor Dvs cu o dreapta și justa despăgubire sau negociați cu ei condițiile care v-ar avantaja.

4 februarie 2019