Ce drepturi avem la imobil?

6 septembrie 2020 31

Buna ziua! Eu sint recasatorita si din prima casatorie am un copil. M-am recasatorit in 2009 cu o persoana a carei sotie a decedat (vaduv), si am oficializat relatia in 2013.
Sotul actual are 2 copii din prima casatorie pe care i-am crescut impreuna, deci am educat trei copii. Locuim in casa sotului care a fost cumparata cu prima sotie decedata, dar cand s-a facut inregistrarea masiva le-au dat titlu de proprietate pe terenul respectiv, se mai facea asa ceva pe atunci, intrucat nu aveau contract de vanzare-cumparare.
In caz ca ajung la batrinete si multe altele ce se pot intimpla, ce drepturi am sau avem la acest imobil, pentru ca copii straini tot n-o sa-ti spuna niciodata multumesc ca i-ai crescut?
Multumesc mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
bunurile obținute de soț pînă la căsăstorie(căsătoria anterioară) sunt bunurile acestuia și nu pot fi partajate în cazul unei noi căsătorii. Preventiv, faptul că aveți grijă de copii din prima căsătorie nu vă oferă careva drepturi asupra imobilului.
Puteți invoca maxim dreptul de despăgubire pentru careva îmbunătățiri aduse, dacă aveți probe... mai detaliat în acest sens.

7 septembrie 2020