Ce drepturi și obligații au persoanele fizice

22 august 2017 55

Care este procedura cind o persoana a fost lovită de o mașina pe trecerea pietonala cu semaforul care funcționa. Pietonul trecea la roșu (alergând). După care pietonul a fost internat in urgentă și mașina e boțită, poliția a înregistrat cu un raport cazul dat. Ce drepturi și obligații au părțile? Va mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Depinde de gradul de severitate a leziunilor corporale produse, de calificarea faptei, de circumstanțele concrete în care s-a produs accidentul.

În general, părțile au dreptul la satisfacție echitabilă a intereselor afectate și la cunoaștere drepturilor și obligațiilor procesuale. Organul care se ocupă de investigarea cazului respectiv are și obligația de... mai detaliat informare a părților procesului cu referire la drepturile și obligațiile acestora.

Succese!

23 august 2017