Ce fac in cazul cand am cumparat o casa si nu s-a facut un contract vanzare-cumparare?

26 februarie 2019 10

Prin anul 2003 parintii au cumparat o casa, insa nu au facut cu proprietara un contract vanzare-cumparare din motiv ca persoana data nici ea nu avea actele facute pe ea (casa fiind a mamei ei, care a decedat). Astfel ea a vandut parintilor mei casa si a plecat peste hotare. Care ar fi procedura prin care as putea face documentele de proprietate a casei direct pe numele meu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Pe moment potențial proprietar este persoana ce a vindut imobilul, dumneavoastră neavind nici un drept asupra.
La moment, urmeaza ca acea persoana pentru inceput sa moșteneasca imobilul prin adresarea la notar cu identificarea actelor de proprietate.
Ulterior urmeaza a se incheia contractul de vinzare a casei catre dumneavoastră, care obligatoriu urmeaza... mai detaliat a fi înregistrat la cadastru, din acel moment o sa deveniți proprietar.

Pentru inceput persoana ce a vindut urma sa se adreseze la notar pentru acceptarea succesiunii in termen de 6 ani din data decesului persoane.
Contrar urmeaza sa va repuneți in termen pentru acceptarea succesiunii.
Ulterior, la notar cu identificarea tuturor succesorilor, care, daca nu pretind, vor depune cite o declarație in acest sens, astfel toate bunurile fiind moștenite de aceasta cu ulterioara vinzare.
La notar sunt necesare:
Buletin,
Certificat de naștere a tatălui
Certificat deces a bunicului
Actele ce confirma dreptul de proprietate
Extras și evaluare pentru bunuri de la cadastru.
Pentru concretizari ma puteți contacta.

27 februarie 2019