Ce fel de amenda poate fi aplicata in cazul meu?

22 februarie 2018 41

In vara anului 2016 am fost arestat din cauza unor "prieteni", am fost anchetat cu privatiune de libertate (art. 217) timp de o luna, dupa care inca doua luni cu arest la domiciliu. Cazul a fost trimis la o instanta mai majora, de acolo a fost refuzat si trimis inapoi la judecatoria Botanica. Aici la fel s-a respins din cauza incalcarii termenului, am iesit de sub arest la domiciliu. Avocatul meu de atunci a spus ca totul e bine si posibil ca mi se va face proces verbal de contraventie, aca ca trebuie sa astept fiindca organele ma vor contacta. Acum la scoaterea cazierului figurez ca am fost judecat, m-am adresat la arhiva judecatoriei, insa nu este nici o decizie finala, acum trebuie sa ma adresez la IP Botanica? La ce sa ma astept?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

As sugera sa contactati procurorul care se ocupa de dosarul dvs. sau sa depuneti o cerere la procuratura/judecatorie prin care sa solicitati sa va ofere informatii referitor la cauza dvs.

Procuratura Generală
mun. Chişinău
str. Bănulescu - Bodoni, 26
proc-gen@procuratura.md, tel. 226247

3 aprilie 2018