Ce genuri de activitate economică poate practica un întreprinzător individual?

15 iulie 2020 290

Există în legislația națională o listă de activități economice care pot fi practicate de întreprinzătorul individual? Unde este specificat ce genuri de ativitate pot / nu pot fi practicate de către Î.I.?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Andrei, salut!

Sub formă de întreprindere individuală pot fi practicate practic toate activitățile economice, cu excepția celor pentru care sunt stabilite condiții speciale, spre exemplu companii de asigurare, instituții bancare, participanții la piața produselor petroliere, gazelor naturale, etc.

Mai simplu este să comunici care sunt activitățile economice exacte pe care dorești... mai detaliat să le desfășori pentru a primi un răspuns dacă le poți desfășura sub formă de ÎI.

15 iulie 2020