Ce imi poate face banca ?

5 februarie 2018 208

Am luat anul trecut un credit de nevoi personale de la o banca. Dupa o luna de plata am ramas fara loc de munca. Acum sunt in urma cu platile de doua luni. Am discutat cu banca si nu am reusit sa ajungem la o cale de impacare si mi-au spus ca ma dau in judecata. Eu in martie vreau sa plec in Germania - mi-am gasit un loc de munca bine platit, incat sa-mi pot plati ratele si sa-mi fac ceva deoarece sunt tanara. Exista riscul sa nu mai pot iesi din tara? Mentionez ca nu am girat cu nimic si nici nu am nimic incat sa mi se execute silit.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Stefania,
Doar în cazul în care va exista o hotărâre definitivă și irevocabilă, banca va putea solicita titlul executoriu și apoi să-l pună în executare.
Interdicția de părăsire a țării se aplică doar de către instanța judecătorească și nu poate fi aplicată nu mai mult decât pentru 6 luni și numai... mai detaliat de 3 ori consecutiv.
Dacă intenționați să plecați în luna martie, este puțin probabil ca la acel moment să aveți aplicată o asemenea interdicție.

5 februarie 2018

multumesc mult

6 februarie 2018