Ce imi recomandati?

11 noiembrie 2018 208

Intreprindere individuala sau SRL?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Concretizați la ce va servi?
Plus este vorba doleanțele fiecaruia, fiecare formă are specificul său.

11 noiembrie 2018
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

1) Fondarea unei întreprinderi individuale este mai ieftină decât a unui SRL. Fondarea unui SRL este aproximativ 2000 lei.
2) În cazul în care Întreprinderea Individuală are o datorie, aceasta poate fi stinsă și din contul bunurilor personale ale fondatorului. În cazul în care SRL-ul are o datorie, aceasta poate... mai detaliat fi stinsă doar din contul bunurilor ce aparțin SRL-ului.

Personal, recomand fondarea unui SRL

13 noiembrie 2018