Ce indemnizatie se primeste la primul copil?

12 octombrie 2017 114

Eu nu sunt agajata ofical. Ce indemnizatii o sa primesc?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Aliona Barbăscumpă
  • Jurisconsult

Indiferent de faptul daca sunteti saunu angajata, veti beneficia de indemnizatia unica la nasterea copilului.
Indemnizaţia unică la naşterea copilului se stabileşte:
- pentru fiecare copil născut viu, inclusiv în cazul gemenilor;
Cuantumul indemnizaţiei:

Pentru copiii născuţi în anul 2016, mamele beneficiază de indemnizaţie unică la naşterea copilului în cuantum de:
3100 lei... mai detaliat pentru primul copil;
3400 lei pentru fiecare copil următor.
Pentru copiii născuţi începînd cu 1 ianuarie 2017, mamele beneficiază de indemnizaţie unică la naşterea copilului în cuantum de:
5300 lei pentru fiecare copil, născut viu.
Pentru mai multe detali, consultati pagina web : http://www.cnas.md/slidepageview.php?l=ro&idc=560&id=4091&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii/Indemnizatie-unica-la-nasterea-copilului/

Totodata, puteti beneficia de Indemnizaţie lunară pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea vîrstei de 1,5/2 ani persoanelor neasigurate (neincadrate in cimpul muncii)
Pentru mai multe detalii, consultati pagina web: http://www.cnas.md/slidepageview.php?l=ro&idc=560&id=4091&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii/Indemnizatie-unica-la-nasterea-copilului/

12 octombrie 2017