Ce inseamna "cantitati comerciale"?

4 mai 2022 37

Buna! Ce inseamna "cantitati comerciale"? Pot trece vama cu 3 ceasuri smart, sau aceasta se considera cantitate comerciala? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Din păcate legea nu este clară în acest sens iar persoanele care traversează frontiera se pot intilni des cu problema calificata de vameși ca părticică economică a unor bunuri care doresc sa le traverseze.

Așa ca de la caz totul depinde de argumentele care le pregătiți in susținerea poziției ca... mai detaliat aceste nu sunt cantități economice și nu pretindeți sa le vindeți sau sa obtineți un venit, și sunt strict pentru uz personal, cadouri etc.

5 mai 2022