Ce mă așteaptă?

14 ianuarie 2018 71

Sunt fidejusor ca persoană fizică, la o organizație de microfinanțare. Debitorul nu a achitat la timp și degrabă va fi ședința de judecată. Eu am deschis un SRL care funcționează, am cont bancar. Executorul poate să puna interdicții pe contul bancar al SRL- lui sau nu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!
Executorul judecătoresc nu poate aplica sechestru pe mijloacele bănești, bunurile mobile și/sau imobile dacă acest SRL nu are calitate de pârât/debitor sau fidejusor pe dosarul de încasare a datoriei.

15 ianuarie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dvs sunteți fidejusor în calitate de persoană fizică pe numele dvs, persoana juridică și anume SRL-ul este un alt subiect aparte.

15 ianuarie 2018