Ce ma așteaptă dacă am baut la volan

25 octombrie 2019 73

Buna ziua. Recent am fost oprit de către polițiști conducând in stare de ebrietate (0,74 mg/l in aer expirat). Eu am recunoscut totul și am dat permisul benevol, nu am făcut nicio problema. Probleme cu poliția nu am avut niciodată. Vreau sa știu ce ma așteaptă mai departe. E clar ca va avea loc judecata, dar ce verdict poate sa-mi dea?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Vedeti mai jos sanctiunea normei inscrise la art.264/1 alin.(1) din Codul penal.

muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

27 octombrie 2019