Ce masuri poate intreprinde executorul judecatoresc?

30 noiembrie 2018 50

Ce masuri poate intreprinde executorul judecatoresc daca nu am salariu, nici bunuri in proprietate?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

doar în cazuri excepționale, ca ultima masura, poate solicita instantei aplicarea interdictiei de parasire a tarii, precum si adresarea la politie, daca va eschivati cu intentie si rea-credință de la achitarea datoriei (daca aveti venituri neoficiale).

30 noiembrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Suplimentar la cele mentionate, doresc sa va atrag atentia asupra faptului ca in cazul in care va eschivati de la executarea hotaririi judecatoresti, puteti fi trasa la raspundere contraventionala/penala. Prin urmare ar fi bine sa incercati sa executati.

30 noiembrie 2018