Ce masuri pot fi intreprinse cu vecinii galagiosi?

1 martie 2020 68

Buna ziua! De doi ani s-au mutat deasupra noastra niste vecini galagiosi care asculta zi si noaptea muzica data la maximum. Ei nu reactioneaza la observatiile noastre. Am chemat si politia, dar nu s-a rezolvat nimic. Ce masuri pot fi intreprinse ca ei sa se linisteasca sau sa se mute din bloc?

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Bună ziua Cris,

Poliția trebuie să aplice amendă în conformitate cu art. 357 Cod Contravențional, Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni... mai detaliat similare, se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.

1 martie 2020

Amenda nu a fost aplicata,galagia continua...A fost depusa si o plingere in acest caz. Ce ar mai putea fi intreprins pentru ca el sa paraseasca locuinta inchiriata?

2 martie 2020
  • Jurisconsult

Chemați încă odată poliția și insistați să întocmească proces-verbal de contravenție și să aplice amendă! Invocați articolul din Codul Contravențional pe care l-am menționat supra.

2 martie 2020