Ce pedeapsa risca?

30 martie 2020 27

Stau in chirie fara contract intr-un apartament cu 3 camere. Trebuia sa achitam serviciile comunale si chiria. Colegul meu din camera vecina m-a convins ca va achita el chiria si chitantele. Eu cu alta vecina a noastra i-am dat bani ca sa achite, dar el ne-a mintit, nu a achitat nimic si a plecat de la chirie. Vecina este martor. L-am sunat si a promis ca va intoarce banii. De ce dovezi am nevoie? Ce pedeapsa risca? Si pot sa-l dau la politie la moment cu raspandirea COVID-19? Si ce pedeapsa risca stapanul care da in chirie apartamentul fara contract?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Vasile,

1. Poate fi tras la răspundere penală pentru escrocherie.

2. Da, puteți depune o plîngere la poliție.

3. Poliția o să determine ce probe sunt necesare și le vor administra corespunzător.

30 martie 2020