Ce pensie alimentara ii revine copilului meu daca tatal lui se afla peste hotare?

16 iulie 2019 125

Buna ziua. Am asa o intrebare. Am un copil minor de 13 ani la intretinere, tatal copilului lucreaza de ani buni peste hotare si achita pensia alimentara 950 lei si aceia o data la 2-3 luni. Executorul judecatoresc mi-a zis ca tatal trebuie sa achite mai mult, dat fiind faptul ca copilului nu-i ajung banii acestia. Copilul mai are si probleme mari cu sanatatea. Ce sa facem?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
modificarea pensiei de întreținere se va face doar prin intermediul instanței de judecată, urmînd a fi probat existența faptică de cheltuieli mai mari decît cele inițiale, astfel obligînd soțul la plata unei sume mai mari.

Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de... mai detaliat plata acesteia
În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

16 iulie 2019