Ce poate sa mi se intample?

30 iunie 2023 35

Buna ziua. Am contractat doua credite si pana acum am achitat ratele cu regularitate. Cu toate acestea, in cazul unuia din ele am intarziat achitarea ratei cu o luna. Ma suna juristul creditorului si ma ameninta ca ma va inchide. Acesta imi cere sa rambursez intreaga suma a creditului, dar eu nam posibilitatea sa platesc asa o suma. Ajutati-ma, va rog!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Pentru datorii în Republica Moldova nu ,,închid".
Trebuie să achitați datoriile, în caz contrar creditorul se poate adresa în instanță pentru încasarea silită - pentru judecată veți fi obligat să achitați taxa de stat de 3%din datorii.
După judecată creditorul se poate adresa la un executor judecătoresc pentru intentarea procedurii de... mai detaliat executare silită- pentru aceasta veți fi obligat să achitați suplimentar 10% din suma datorata și taxele și spezele de executare.

1 iulie 2023