Ce pot construi pe un teren de construcții rezidential?

28 mai 2023 25

Buna ziua! Am cumparat un teren pentru constructii cu gandul sa deschid o afacere. Nu m-am informat si dupa ce am procurat terenul, am mers la primarie ca sa adun actele necesare. Acolo am aflat ca acel teren este rezidential, nu industrial si ca pot constru doar un imobil locativ, fara a mi se oferi detalii. Ce am dreptul sa construesc?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Mircea.
Totul depinde de planul urbanistic al localităţii.
Pentru a afla informaţia referitor la ce construcţii pot fi făcute pe acel teren, solicitaţi de la primărie certificatul de urbanism pentru proiectare, în acesta va fi indicat totul ce se poate de construit şi parametrii care trebuie respectaţi.

În vederea inițierii unui... mai detaliat proiect de construcție, beneficiarul trebuie să obțină certificatul de urbanism pentru proiectare. Acesta conține toate elementele ce definesc imobilul/ terenul din punct de vedere juridic, economic, etnic și arhitectural-urbanistic.

Obținerea certificatul de urbanism se face în conformitate cu art. 3; art. 4 și art 5 din Legea 163/2010 privind autorizare executării lucrărilor de construcție.

28 mai 2023