Ce pot face?

31 iulie 2018 37

M-am imbolnavit grav in timp ce eram in concediu de maternitate si am depus cerere pentru incadrare in campul muncii pentru ca medicul a propus sa-mi dea buletin medical. La lucru mi-au refuzat cererea. Acum expira concediul de ingrijire al copilului pana la 3 ani si medical inca nu sunt apta de munca. Ce pot face in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Aurora, angajatorul Dvs nu are dreptul sa nu va primeasca la munca, daca ati solicitat in scris sa va reluati activitatea in timpul concediului de ingrijire a copilului. Daca durata contractului Dvs este nedeterminata (nu expira in timpul sau la sfirsitul concediului in care va aflati acum), reveniti in mod... mai detaliat obligatoriu la munca (iin caz contrar, angajatorul va poate concedia disciplinar pentru absenta) si la scurt timp (chiar in aceeasi zi) aveti dreptul sa iesiti in concediul medical (cu acoperirea de certificatul medical).

31 iulie 2018