Ce pot face când există hotărârea instanței privind o datorie la rambursarea creditului?

23 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Am luat un credit bancar pe care nu l-am rambursat. Zilele acestea mi-a venit o scrisoare precum că există o hotărâre a instanței de judecată care dispune încasarea de la mine a datoriei. Ce pot face? Este posibil să mă înțeleg cu creditorul să achit în rate suma dispusă de instanță?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Posibilitateade a vă înțelege cu creditorul există orișicînd dacă creditorul e dispus la negocieri.
Însă creditorul se poate adresa către executorul judecătoresc pentru încasarea forțată a datoriei și deja va trebui să vă înțelegeți cu executorul privind eșalonarea plăților.

24 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Liuba, DVS ați omis termenul de reșalonarea crediturlui, cu creditorul. Sarcina lui să fie incasată suma. DVS n-o să obțineți nici la executor reșalonarea, ei execută strict acest lucru, mai ales când executorul e a lor, adică a creditorului. Executorul are o obligațiune prevăzută de înțelegerea ne oficiale între... mai detaliat executor șicreditor, executorii au un procent de la incasarea creditului. Eu vă propun, cum face rost de contul executorului, nu vă stăruiți să achitați suma integrală, deoarece DVS nu sunteți dispusă, DVS sunteți în drept să depuneți la contul executorului o sumă mizerabilă pentru a avit aplicarea diferito restricții din partea executorului, o să fie mai normal,

25 noiembrie 2023