Ce pot face daca nu am lucrat legal si mi se cer bani

17 octombrie 2018 37

Buna! Am muncit 11 luni neoficial ca operator intr-un internet cafe de noapte, salariu am primit doar 2 ori timp de aceste 11 luni. Administratorul imi declara ca am minus pe marfa (bauturi etc.) in suma de 21 de mii de lei. Mi-a sustras pasaportul biometric si alte documente. Eu nu sunt de acord cu acest minus, pentru ca noi achitam totul la timp. Cum pot proceda in aceasta situatie si cum pot sa imi intorc documentele?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua!
Mai întîi de toate încercați să soluționați litigiul pe cale amiabilă, atrageți atenția angajatorului asupra faptului că legislația muncii al RM interzice munca nedeclarată, adică fără încheierea unui contract individual de muncă, iar angajatorul riscă a fi sancționat.

În caz de nesoluționare a litigiului vă puteți adresa cu o... mai detaliat plîngere la Inspecția Muncii în care să relatați despre cazul dvs. și să solicitați intentarea unei anchete.

Codul Muncii al RM prevede că în cazul în care contractul individual de muncă nu a fost perfectat în formă scrisă, acesta este considerat a fi încheiat pe o durată nedeterminată şi îşi produce efectele din ziua în care salariatul a fost admis la muncă de către angajator sau de către o altă persoană cu funcţie de răspundere din unitate , abilitată cu angajarea personalului. Dacă salariatul dovedeşte faptul admiterii la muncă, perfectarea contractului individual de muncă în forma scrisă va fi efectuată de angajator ulterior, în mod obligatoriu.

În cazul angajării fără respectarea formei scrise corespunzătoare, angajatorul este obligat, în baza procesului-verbal de control al inspectorului de muncă, să perfecteze contractul individual de muncă conform prevederilor Codului Muncii.

La fel, vă puteți adresa cu o plîngere la poliție în legătură cu utilizarea muncii nedeclarate și sustragerea actelor de identitate.

17 octombrie 2018