Ce pot face daca nu am rambursat un credit si creditorul ma ameninta ca ma va actiona in judecata?

29 mai 2023 133

Salut. Nu am reusit sa rambursez un credit in marime de 37.000 lei. Juristul creditorului mi-a notificat un termen de cateva zile in care sa sting datoria in intregime, altfel ma va actiona in judecata. Aceasta cerere mi-a fost adusa la cunostinta nu prin scrisoare, doar prin mesaje pe telefon. Am 25 de ani, dar creditorul cere banii de la parinti. Eu nu pot achita imediat intreaga suma datorata si le-am propus cateva modalitati de achitare in rate, dar nici nu vor sa discute. Ce pot face in aceasta situatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Puteţi lua alt credit pentru a-l rambursa pe acesta sau puteţi lua cu împrumut de la rude, prieteni pentru a închide această datorie şi a nu acumula penalităţi, dobînda de întîrziere, cheltuieli de judecată şi executare.
În caz de litigiu, riscaţi să achitaţi suplimentar, cheltuieli de judecată
3% =1110 lei... mai detaliat taxa de stat
cheltuieli de reprezentare +/- 1-2 mii lei.
Cheltuieli de executare
10% =3700 onorariul executorului
taxe şi speze de la 80 lei pînă la cîteva mii.

30 mai 2023