Ce pot face în cazul cind tatăl copilul refuza să dea acordul pentru obținerea certificatului de naștere roman pentru copil?

11 martie 2018 98

Îmi doresc foarte mult ca sa pot să-mi iau copilul peste hotare ca sa fie alături de mine. Tatăl nu este în tara, nu cunoaștem absolut nimic de el. Eu am depus cerere de divorț. E posibil sa-l pot lua pe micuț cu mine peste hotare (copilul are 5 ani) fără acordul lui?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Irina,
Va fi necesar tatăl sa va elibereze o declarație notarială prin care va oferă dreptul de a perfecta toate actele copilului precum și dreptul de a ieși cu copilul din țară în scopul de a va stabili cu traiul permanent acolo.
In cazul în care nu aveți o asemenea... mai detaliat declarație o sa fiți nevoită să vă adresați în instanța de judecată.

11 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Cat privește perfectarea actelor românești ar fi cazul să consultați o persoană care se specializează în perfectarea actelor de stare civilă românești.

11 martie 2018