Ce pot face în cazul în care am depus dosarul pentru redobândirea cetățeniei române, iar ulterior m-am căsătorit și mi-am schimbat familia?

8 iulie 2020 237

La momentul depunerii dosarului pentru redobândirea cetățeniei române nu eram căsătorită. Ulterior m-am căsătorit și mi-am schimbat numele de familie. Recent mi-a apărut ordinul. Ce trebuie sa fac acum ca să primesc actele românești cu numele de familie actual?

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună Ana,

Pe site-ul Ambasadei României în Republica Moldova este explicată procedura în caz de căsătorie (pentru detalii accesați aici: https://chisinau.mae.ro/node/281). Per general, va trebui să depuneți la Secția Consulară:

- certificatul de căsătorie moldovenesc, în original + copie simplă;
- declaraţia pe proprie răspundere privind inexistenţa altei transcrieri în România (formularul... mai detaliat se primeşte la Secţia consulară);
- carte de identitate românescă sau pașaport românesc sau dovada cetăţeniei române (pentru soţul/soţia cetăţean român), original şi copie simplă;
- buletinele de identitate moldovenești, originale și copie simple;
- certificatele de naştere ale ambilor soţi; Cetăţeanul român trebuie să prezinte certificatul de naştere românesc.

Mult succes!

9 iulie 2020