Ce pot face in situatia cand fostul sot nu achita pensia de intretinere de aproape un an?

11 iunie 2020 340

Ce pot face in situatia cand fostul sot nu achita pensia de intretinere de aproape un an? Merg la executor practic in fiecare luna, scriu cereri si nimic nu se schimba. Fostul sot are acum alta familie neoficial, nu lucreaza legal, nu are bunuri care sa fie urmarite.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Ecaterina, bună ziua!

Cu regret nu aveți prea multe opțiuni un acest caz.
Dacă reușiți sa aflați cine este angajatorul și sa sesizați Inspectoratul de Stat al Muncii pentru munca nedeclarată.
Dacă reușiți sa demonstrați aceasta fie, dacă executorul a întreprins toate masurile îl poate atrage la răspundere contravențional și ulterior penala pentru... mai detaliat neexecutarea intenționată a hotărârii judecătorești.

12 iunie 2020
  • Jurisconsult

D-na Ecaterina e tupic, o soluție este, eu vă rpopun să schimbați executorul, el dă dovadă de tupi... , succese.

12 iunie 2020