Ce pot interprinde mai departe daca deja am 9 credite?

27 iulie 2018 205

Am avut doua credite pe care le achitam fara probleme. Apoi am avut dificultati la serviciu unde salariul s-a micsorat in doua, dupa care nu am mai facut fata tuturor cheltuielilor. Am luat un alt credit pentru a rambursa din credite - deja s-au facut trei, dar salariul a ramas tot acela, tot nu faceam fata si am mai luat un credit pentru refinantare si iarasi mi-au acordat o suma mica la care nu imi ajungea achitarea impreuna cu banii din salariu, astfel cat timp lucram oficial si ma bateam cu sase credite nu mai faceam fata cu nimic deja si nasterea copilului. Nu stiam ce sa fac, am apelat la o agentie si am plecat in Polonia, trimiteam opt mii de lei pe luna in Moldova din care sotia nici nu putea sa-si permita ceva (toti plecau la credite). De ajuns tot nu ne ajungea, ajutor nu am primit de la nimeni si atunci sotia a mai contractat trei credite. Pana in ziua de azi traim un cosmar impreuna cu copii. Daca se poate, va rog sa ma indrumati la ceva ce as putea face. Mersi mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Din păcate, dacă nu veți achita în termen, se vor aplica penalități și sumele vor crește. Ideal ar fi să vă luați un credit mare, pe termen lung, să puneți dvs sau o rudă un gaj/ipotecă. Adică până la urmă tot să faceți o refinanțare globală a tuturor... mai detaliat creditelor.
Din păcate legislația RM la moment nu prevede insolvabilitatea persoanei fizice. În unele state, cum ar fi chiar și România, ați putea să vă declarați insolvabil, și atunci instanța va opri plata creditelor și chiar v-ar ierta o parte din datorii. Însă în RM așa ceva nu se prevede.

29 iulie 2018