Ce pot sa fac ca dupa divort copilul sa ramana cu mine (mama)?

8 februarie 2021 24

Dupa un an de judecata, instanta a pronuntat divortul cerut de mine si a stabilit ca copilul comun va ramane cu mine. Sotul nu s-a prezentat in proces, dar dupa aflarea hotararii, a atacat-o pentru ca nu ii convine. Ce pot sa fac acum? Ultimii 2 ani sotul nu a contribuit cu nimic la intretinerea si educatia copilului.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Vera, am întrebări, ce vîrstă are copilul, fiindcă depinde de așa ceva. Tata trtebue să atragă ca terți pe Organul de tutelă să verifice în ce condiții se află el, are el posibilitate să creeze condițiile respective copilului și alte circumstanțe pe cauza dată. A doua întrebare, a... mai detaliat contestat în apel sau în prima istanță, dacă ai să vrei să-mi comunici, v-a fi o,kei.

9 februarie 2021