Ce pot sa fac ca pe viitor sa nu depind de acordul fostului sot?

19 iunie 2018 101

Buna ziua! Sunt divortata din anul 2015, am un copil minor de 6ani. In hotararea judecatii e scris ca copilul are domiciliul stabilit cu mama, pana acum fostul sot nu ma ajuta cu nimic, dar nici n-am cerut. Fostul sot are un copil din prima casatorie, dar e decazut din drepturile parintesti. Fostul e cu diagnoza de schizofrenie, la moment el are alta familie. Intrebarea mea este: ce pot sa fac ca pe viitor sa nu depind de acordul lui in cazul cand vreau sa fac acte fetitei si vreau s-o iau cu domiciliu in alta tara? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Mergeți cu fostul soț la notar pentru a va elibera declarație notarială prin care va permite perfectarea actelor, ieșirea peste hotare cu copilul.
Daca doriți ca copilul sa redobândeasca cetățenia română solicitați 2-3 declarații autentificate notarial suplimentar.

19 iunie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În cazul în care soțul vă refuză trebuie să contestați refuzul în instanța de judecată.

27 iunie 2018