Ce pot sa fac dacă fostul soț nu îmi permite sa fac acte fiicei minore?

20 iulie 2017 74

Am fost căsătorită, am o fiica. Fostul soț nu dorește să-mi dea permisiune sa fac acte copilului, deși nu vrea sa audă de ea. Ce pot sa fac, am o iesire din situatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Trebuie să menționați ce acte doriți să faceți pentru a vă răspunde dacă este nevoie de acordul celuilalt părinte sau nu.

Totuși o variantă de răspuns ar fi sâ-l decădeți din drepturi părintești, cum ar fi spre ex unul din motive: se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de... mai detaliat la plata pensiei de întreţinere; asta în cazul în care acesta este obligat să achite pensia de întreținere sau însăși pentru faptul că acesta nu își îndeplinește obligația de părinte cum prevede Codul familiei și anume art. 74 în care este stipulat Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.
(http://lex.justice.md/md/286119/)

20 iulie 2017