Ce privilegii are mama care-si creste copilul singura?

10 decembrie 2017 182

De care ajutoare sociale pot beneficia in cazul in care nu am o casatorie inregistrata, nici parinti in viata si-mi cresc copilul de una singura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua Ana. Ajutorul social nu este pentru mame singure ci pentru familiile cu venituri mici. Pentru a depune cerere ( la asistentul social din localitate) este necesar sa intruniti urmatoarele conditii:
- sa aveti statut ocupational dvs si ceilalti membrii ai familiei (ingrijitor daca copilul nu are virsta de... mai detaliat 3 ani, angajat, somer inregistrat, invalid...)
- Nu conteaza daca sunteti casatorita sau sunteti intr-o relatie de concubinaj , oricum concubinul daca locuieste cu cvs se indica in componenta familiei;
In cazul in care apar intrebari ma puteti contacta. O zi buna.

12 decembrie 2017