Ce probleme pot apărea?

6 mai 2020 336

Am hotărât cu soțul sa divortam după 5 ani de căsătorie, avem un copil de 3 ani. După discuțiile purtate, copilul rămâne la mine, dar soțul nu vrea sa plătească pensie alimentară, din cauză că nu lucrează în țară, ci are contract în străinătate. Eu am și un împrumut la bancă, făcut pe numele meu, pentru renovarea apartamentului. Soțul e de acord sa îl preia el,p lus restul bunurilor împărțite în jumătate. Apartamentul este al părinților lui. O sa întâmpin probleme în legătură cu copilul și cu pensia alimentară? Eu lucrez, am contract pe perioada nedeterminată și după divorț o să locuiesc la părinți. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

La ce fel de probleme vă referiți?
Dacă încheiați un acord în scris cu toate stipulările indicate de dvs., nu văd ce probleme ar putea să apară.
Referitor la credit, preluarea datoriei poate avea loc doar cu acordul băncii.

7 mai 2020