Ce probleme pot aparea daca in documentele apartamentului nu este inclusa o debara?

11 iulie 2017 71

Dorim sa procuram un apartament de 38 m, in documente nu este inclusa o debara care a fost acaparata din hol. Ce probleme pot aparea? Si unde ne putem apropia ca sa verificam daca nu este pus gaj la banca, sau alte probleme?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

De fapt, debaraua este o parte comună a blocului şi aparţine tuturor proprietarilor de apartamente din bloc. Deci să o ipotecaţi/vindeţi nu veţi putea.
Proprietarii se pot înţelege privind modul de folosire a bunurilor comune, şi se vede că în acel bloc s-a format practica de a avea debara individuală.
Dar... mai detaliat adunarea generală a proprietarilor ar putea să decidă eliberarea lor. Nu am auzit însă de aşa decizii în practică.

11 iulie 2017