Ce probleme pot avea dacă nu am fost prezent la ședința de judecată din cauză că nu sunt în țară?

28 noiembrie 2023 2

Bună ziua. Sunt parte la un proces de judecată pe marginea unei bătăi între câțiva băieți. Procesul durează deja de mai mult de 5 ani, în fiecare an au loc 1-2 ședințe, dar totul se amână. Nu m-am prezentat la ultima ședință, deoarece mă aflu peste hotare, am copil mic și nu am avut posibilitatea să vin în țară. Participanții prezenți au depus fiecare câte o cerere ca să se examineze mai repede cazul. Despre cei care nu au fost prezenți la ședință (eu și încă o persoană), judecătorul a spus că vom fi aduși cu forța, adică dați în căutare, deoarece ambii suntem peste hotare. Cum pot să clarific situația? Dacă vin în țară, voi avea probleme la trecerea frontierei?

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Marcel, nu vei primi un răspuns complet și precis fără ca un avocat să facă cunoștință cu dosarul tău. În primul rând tu n-ai specificat, dar poate nici nu știi, ce statut ai, apoi nu este clar ce pagube i-a fost pricinuite victimei, nici nu-i clar dacă e dosar penal... mai detaliat sau contravențional.

29 noiembrie 2023