Ce putem face atunci cand volumul de lemne pentru care am achitat nu corespunde cu volumul efectiv livrat?

24 aprilie 2020 26

Buna ziua. Va rog sa ne ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie. Am cumparat lemne de foc, contractand o persoana in baza unui anunt plasat pe internet. Conform intelegerii, trebuia sa ne aduca 8 m3 de lemne. Cand au ajuns la noi, nu am putut masura volumul, pentru erau transportate intr-un microbuz. Dupa ce lemnele au fost descarcate, muncitorii au plecat grabiti, fara a ne da posibilitatea sa le masuram. Achitarea s-a facut pentru 8 m3 de lemne, fara a primi un cec sau alt document ce confirma plata. A doua zi am aranjat lemnele si le-am masurat. Erau lipsa 3 metri cubi de lemne, ceea ce constituie 2.100 lei. Indata am anuntat persoana care a primit comanda si persoana care a adus lemnele. Au zis ca vin sa ne aduca diferenta de lemne pe care ni le datoreaza, fara a avea careva obiectii fata de pretentia noastra. A trecut o saptamana, dar n-a venit nimeni. Avem doar mesajele pe care le-am scris cu pretentii si raspunsurile lor. Putem sa ne facem dreptate in baza legii?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Natalia,

1. Este rau ca nu aveți contract de vânzare-cumpărate in forma scrisa.

2. Trebuia sa faceți act de predare primire a marfii la fata locului, si asa problema nu avea sa fie.

3. Rau ca nu aveti bon fiscal de plata.

Dar, tinind cont de faptul ca aveti niste probe (convorbiri,... mai detaliat conversatii) puteti incerca in judecata sa va faceti dreptate. In prealabil trebuie sa faceti o somatie in forma scrisa adresta vinzatorului in care sa indicati pretentiile si sa solicitati suplinirea marfii sau banii.

25 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Incercati sa ii mai telefonati, si sa le comunicati faptul ca, in cazul in care nu aduc diferenta in termen de 7 zile, sau echivalentul in bani, va adresati la politie, unde veti prezenta integistrarile convorbirilor.
Cred ca dupa aceasta conversatie, o sa se activeze.

25 aprilie 2020