Ce putem face ca prietena mea din Moldova sa se poata muta la mine in România cu doi copii din prima casatorie?

14 aprilie 2020 41

Bună ziua. Sunt într-o relație cu o doamna din Moldova, eu fiind din România, pe viitor vrem sa ne casatorim. În viitorul apropiat trebuie sa ii vina pașaportul român, ea este divorțată cu acte în regulă, dar a păstrat numele soțului ca să nu aibă probleme cu pașaport Roman. Ea are doi copii.
Intrebare mea este: poate sa treacă în România cu cei doi copiii sa traisca aici cu mine, dacă fostul soț nu ii da acordul la notar sa părăsească copiii tara? Menționez ca el nu este în Moldova, ci e plecat în Israel. Dacă nu, care sunt următori pași pentru a putea veni ea aici cu cei doi copii? Sau pot sa ii iau eu pe copii pe numele meu? Aștept răspuns. Va mulțumesc frumos.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Bună ziua Cosmin Vlad, Doamna, respectiv mama copiilor, poate doar în vacante să iasă cu copii fara acordul tatălui. În cazul cind deja se vorbește despre faptul de a locui permament cu copiii în altă țară, trebuie ca tatăl să semneze o declarație prin care se manifestă acordul lui ca... mai detaliat copiii să locuiască cu mama, în cazul vostru Romania. Dacă tatal refuză, mama doar printr-o hotărire de judecată, va putea linițtit să ia copiii în Romania.

15 aprilie 2020