Ce putem face in asa caz?

15 aprilie 2020 78

Suntem un grup de fete care am lucrat online, mai exact ne-am ocupat de vanzari haine. Doamna care ne-a recrutat intr-un fel ne-a inregistrat oficial la lucru, ne-a cerut nr. de identificare, buletin si nr. cardului bancar. Clientii care au facut comanda de haine, au achitat pretul pe cardurile noastre si n-au primit comenzile. Cand i-am scris doamnei s-o intrebam unde-s comanzile clșientilor, a spus ca le intoarce banii inapoi, ne-a cerut nr. card, apoi codul de protectie (a zis ca fara acesta nu poate sa faca transferul) si le-a sustras banii din cont. Va rugam un sfat! Suntem mamici in concediu de maternitate. Ce putem face?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Trebuie să vă adresați la poliție. Pare a fi infracțiune conform art.190 Cod Penal escrocherie.

15 aprilie 2020
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Adrsati-va urgent la Politie sau la un avocat specializat pe dosare penale

16 aprilie 2020
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Totodata urmeaza sa Va adresati fiecare la banca la care se deserveste contul bancar, pentru blocarea temporara a acestora si scimbarea codurilor de protectie. Si cu o notificare la Serviciul Fiscal de Stat cu privir ela codurile personale care pot fi ulterior folosite la intocmirea actelor de achizitie (urmare carui... mai detaliat fapt pot sa apara obligatii fiscale suplimentare)

16 aprilie 2020