Ce putem face in asemenea caz?

29 iunie 2018 57

Bunica vrea sa doneze casa nepotului ei, insa casa este pe numele bunicului care a decedat acum 10 ani. Ce putem face in asemenea caz? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul dat, urmează pentru început bunica să devină proprietar al întregului imobil, moștenind casa după bunel și înregistrînd acest fapt la Cadastru.
Problema e că în termen de 6 luni din data decesului bunelului, moștenitorii, adică bunica cît și copii acesteia urmau să se adreseze cu cerere către notar... mai detaliat pentru a moșteni casa după bunel.
Actualmente problema e că urmează să vă adresați în judecată pentru a vă repune în termen pentru a putea moșteni.
Totodată, dacă casa a fost înregistrată după bunelului în timpul căsătoriei, atunci bunica deține 1/2 cotă parte din aceasta, astfel, reiese că după bunelului urmează să se moștenească doar 1/2 ce îi aparținea lui, deoarece, toate bunurile dobîndite de soț în timpul căsătoriei se consideră proprietatea comună a acestora.
Actual, moștenitori după bunel sunt soția acestuia cît și copii, sigur, copii pot renunța la cota ce le revine, în folosul bunicii, astfel, ea va deveni unicul proprietar și vă putea dona casa nepotului.
Urmează a fi studiate actele ce le dețineți pentru a putea dai multă informație.

29 iunie 2018