Ce risc în situaţia dată, cum să procedez ?

28 noiembrie 2018 147

Sunt pronunţate mai multe hotărîri de judecată în privinţa neachitării unor credite. Executorii executoreşti mi-au blocat contul salarial si mie si la fidejusori de aproape doi ani şi imi reţin tot salariul. Problema ca unii creditori spun că îmi vor deschide dosar penal că chipurile nu vreau să plătesc, dar de unde pot să iau bani - salariul mi-l iau, ce avere mai am este sechestrată, practic toată leafa se duce la onorariul executorilor. Ce pot să fac, cum si cui să le dovedesc că nu am nici o intenție de a mă eschiva de la plată?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Acum nu trebuie sa demonstrati nimanui nimic.
Va trebui sa demonstati organului de urmarire penala, daca va fi initita o cauza penala.
Cea mai buna proba pt Dvs este faptul ca exista aplicate sechestrele, si ca lunar se fac retineri din salarii.
Pentru asa ceva nu se condamna penal.

28 noiembrie 2018