Ce risca persoana care nu se prezintă la judecată?

21 septembrie 2018 113

Am depus o cerere pentru stabilirea paternității și încasarea pensii alimentare. Tata copilului a refuzat medierea. Dosarul s-a transmis la alt judecător. Dar paratul nu se prezintă la judecata și refuza sa ridice scrisorile recomandate cu citație de la oficiul poștal. Se afla în țara, dar procedează asa și avocata mi-a spus ca nu este lege sa-l impuna sa se prezinte în judecata. Dragi avocați, îmi spuneți cum se poate de clarificat cazul dat ca paratul sa se prezinte în judecata. Chiar nu este lege pentru asemenea situații?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dn. Alexandra solicitati instantei sa dispuna citarea publica a persoanei. Ulterior solicitati examinarea cauzei in lipsa.

22 septembrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Totodata in temeiul art 109 CPC, instanta este obligata sa dispuna cautarea piritului in cauzele privind plata pensiei de intretinere. Solicitati instantei sa efectueze aceste operatiuni, ulterior fie o sa fie adus silit piritul fie o sa cauza o sa fie examinata in lipsa.

22 septembrie 2018
Ion Mocanu
  • Avocat-stagiar

De către instanța de judecată se dispune citarea publică, daca pîrîtul nu se prezintă după citarea publică și instanța are dovada de citarea publică, atunci procesul continuă în lipsa pîrîtului.
P.S. Citarea publică se face prin intermediul ziarului local sau se publică în monitorul oficial.

22 septembrie 2018