Ce riscam daca revenim in R.Moldova ?

1 mai 2019 134

Buna ziua. Am o intrebare: sotul are datorii la o companie de microfinantare, care nu sunt achitate de ceva timp. Compania a reliziat contractul cu el. Familia noastra, adica sotul si copii, suntem peste hotare, dar vrem sa revenim in R.Moldova. Risca sotul sa aiba probleme la vama la revenirea in tara?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul în care a fost acționat în instanță și a fost emis titlul executoriu, atunci la reîntoarcere, soțul o să depisteze potențiale interdicții de a părăsi țara și sechestre pe bunuri dacă acestea există înregistrare pe numele acestuia.
În orice caz nu va fi împiedicat să intre în țară.
Totodată,... mai detaliat la reîntoarcere dacă veți procura careva bunuri, cu precădere cele ce urmează a fi înregistrate, arunci acestea vor putea fi urmărite și scoase la vînzare.
Aș recomanda să întreprindeți acțiuni ca sa vă puteți apăra interesele în calitate de soție, pentru a evita și pastra bunurile.
Dacă dețineți cetațenie RO, atunci, situația e alta, la intrare în țară veți fi identificat ca cetățean a altui stat, astfel, nimic probleme.
Datele furnizate sunt preliminare, fiind posibil abateri în dependență de detalii.

1 mai 2019